KOLAJEN HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

KOLAJEN HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

19 Şubat 2021

Vücudumuzun temel bileşenlerinden biri proteinlerdir. İnsan vücudunda bulunan proteinlerin yaklaşık üçde biri kolajenlerden oluşur.Kolajenler vücudumuzda deri,kan damarları,eklem,kıkırdaklar ve tendonlar gibi farklı bölgelerde bulunur. Kolajen bağ dokunun önemli bir bileşenidir ve dokuları yapıştırıcı gibi bir arada tutar.

Vücudumuzda yaklaşık 19 çeşit kolajen vardır ancak vücudumuzda en çok bulunanlar tip 1,tip 2 ve tip 3 olarak adlandırılır.

Tip 1 kolajen; vücudumuzda en çok bulunan kolajen türüdür. Cilde gerginlik ve elastikiyet verir.Kemik, deri,tendon ve dişlerimizin yapısında bulunur.

Tip 2 kolajen; eklemlerde yer alan elastik kıkırdaklarda bulunur.

Tip 3 kolajen; tip 1 kolajen ile beraber deride bulunur.Kasların ve organların yapısını destekler, damarlara elastikiyet verir.

Vücut için önemli bir protein olan kolajenin yeterli miktarda ve kalitede sentezlenebilmesi  için C vitaminine ihtiyaç vardır.  Bakır minerali ise üretilen kolajenin düzenlenmesinde rol oynar .Bakır kolajenin dokuya gerekli sağlamlığı verebilmesi için gerekli bağ oluşumunda rol alır.

Kolajen kemik suyu,tavuk ,balık,deniz kabukluları ve yumurta beyazında bulunur.

Vücudumuzdaki kolajen miktarı ve kalitesi yaş ilerledikçe azalmaya başlar.Aynı zamanda şeker ve rafine karbonhidrat tüketimi kolajenin kendini yenileme özelliğini azaltabilir.Güneş ışığına uzun süre maruz kalma kolajen üretimini azaltırken,sigara tüketimi aynı zamanda yara iyileşmelerini geciktirebilir.

Kolajen takviyeli 30 yaşından sonra önerilmektedir.Vücudumuzun ihtiyacına göre doğru kolajen takviyelerini kullanmak daha sağlıklı olmamıza yardımcı olur.Peki yiyeceklerle kolajen almak varken neden takviye formları tüketmeliyiz? Yiyeceklerden almaya çalıştığımız kolajenlerin molekül yapısı büyüktür ve vücuttan emilimi az ve faydası düşüktür. Buna karşılık  gıda takviyelerinden aldığımız kolajenler peptit formundadır yani kolajenin parçalanması sonucu oluşan ve midede daha rahat sindirilebilen  formudur.Peptit formundaki hidrolize kolajenler mideden bağırsağa daha çabuk geçer ve kana daha hızlı karışır. Dermoptika ürün sayfasından kolajenlerin sıvı,toz ve tablet formlarına ulaşabilir,dermoptika ekibi olarak ihtiyacınıza yönelik doğru kolajen seçimi için yanınızdayız.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.