Doğru cilt bakımı nasıl olmalı?

Doğru cilt bakımı nasıl olmalı?

02 Mart 2021

Sağlıklı,temiz ve pürüzsüz bircilde sahip olabilmek için cilt bakım rutinimizi kendimizin ihtiyaçlarına göre oluşturmalıyız. Şimdi beraber cilt bakım adımlarımızı oluşturalım

1-cilt temizleme: cilt bakımında öncelikli ilk adımımız temizleme olmalı.Cilt bakım kremlerimizin işe yaramasını istiyorsak cildimizi uygun bir temizleyici ile sabah akşam temizleyebiliriz.günlük makyajımızı akşam yağbazlı makyaj temizleyiciler veya miceral sular ile temizleyebiliriz.gün içinde çevresel faktörler sebebiyle cildimizde biriken kalıntılar hava kirliliği ve cildimizin ürettiği yağı uygun bir yıkama jeli ile temizlemeliyiz.yağlı bir cildiniz varsa jel formundaki temizleyicileri kullanmanız gerekirken kuru bir cildiniz varsa köpük yada süt şeklinde yumuşak temizleyiciler kullanabilirsiniz.

2-Tonik

Cildimizi temizledikden sonra kullandıımız ürünlerin etkisini artırmak istiyorsak tonik kullanmalıyız. Eğer yağlı bir cilidiz varsa gözenek sıkılaştırıcı bir tonik kullanabilirken,hassas bir cildiniz varsa kızarıklık ve rahatsızlık hissini yatıştırıcı bir tonik kullanabilir,kuru bir cildiniz varsa cildinize yumuşaklık ve ışıltı verebilecek bir tonik kullanabilirsiniz.

3-serum

Serumlar cilt bakım rutınızmızde atlamamamız gereken önemli bir adımdır.Çünkü serumlar kullandığımız nemlendiricilerin etkisini artırırken özel içerikleri sayesinde cilde daha hızlı nüfus eder etkilerini daha çabuk gösterirler.Özellikle nemsiz ciltler hyaluronık aşıt gibi serumlar kullanabilir,lekeli ciltler c vitamini serum kullanabiklirken, akneli ciltler salisilik asit veya glikolik asit içeren akneli ciltler için üretilmiş özel serumlar kullanabilir.

4-nemlendirici

Yağlı veya karma bir cilde sahipseniz yağ dengeleyici su bazlı bir nemlendirici kullanmanız gerkirken kuru bir cildiniz varsa cildini nemlendirirken pul pul olmasını engelleyecek bir nemlendiriciyi serum uygulamanızdan sonra kullanmalısınız.

5- göz çevresi kremi

Göz çevresi  cildin diğer kısımlarına  göre daha hassas ve  ince bir yapıya sahipdir.Bu sebeple yüz bakım ürünlerimizi göz çevremize uygulamamalı göz çevreniz için ince kırışıklıklar morluk ve torbalanmaları iyileştirmeye yönelik  göz çevresi kremleri kullanmalısınız.

6- güneş koruyucu

günlük bakım rutinimize son  olarak güneş koruyucumuzu eklemeliyiz.Sadece yazın değil dört mevsim kullanmalıyız güneş koruyuyucumuzu.Leke,kırışıklık gibi yaşlanma etkilerini geciktirmek için koruyucumuzu kullanmalıyız.Yağlı ciltler için fluıd su bazlı güneş koruyucular uygunken kuru ciltler için krem formundaki lekeli ciltler için  özel formülasyonlar kullanmalı gün içinde 2-3 defa koruycumuzu tekrarlamalıyız.

6-peeling ve maske

Mske ve peelingleri cilt tipinize göre haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.Peelingleri cildinizi ölü deriden arındırmak için kullanabilirsiniz.Hassas bir cildiniz varsa ince yapılı yumuşak peelingler tercih edebilirsiniz.Aktif akneleriniz varsa kısa sürede peeling tercih etmek yerine akneler yatışıp normale döndükten sonra yumuşak granülsüz,cildi mikro soyan arındırıcı peelingler kullanabilirsiniz.

Peelinglerin arkasından cilt tipinize göre yağlı bir cilde sahipseniz kil maskeleri vaeya arındırıcı maskeler,kuru ve hassas bir cilde sahipseniz nem maskeleri tercih edebilirsiniz.

Cilt bakım rutininizi oluşturmak için dermoptika ekibi olarak size yardıma hazırız.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.